ترک متادون

ترک متادون

ترک متادون

ترک متادون

متادون دارویی است که به دلیل خاصیت ضد درد و تأثیرات مشابه با مخدرها برای ترک اعتیاد به بسیاری از مخدرها مانند هروئین و مورفین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت تأثیر متادون به صورت میانگین بین 24 تا 74 ساعت است اما با توجه به سوخت و ساز بدن افراد می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل برای ترک متادون که مدت تأثیر آن 2 تا 3 ساعت است، به کار می‌رود.ترک متادون

متادون به دلیل تأثیرات مشابهی که با مخدرها دارد، حتماً باید با احتیاط مصرف شود. زیرا مصرف غیر اصولی این دارو، بدون تجویز پزشک یا بدون توجه به دستورات پزشک نه تنها کمکی به ترک متادون نمی‌کند بلکه خود تبدیل به ماده‌ای می‌شود که مورد سوءمصرف قرار گرفته و علائم اعتیادی جدیدی را در شما ایجاد می‌کند.قرص و شربت متادون برای ترک متادون وابستگی به مخدرهایی نظیر هروئین، تریاک، مورفین، شیره و… توسط پزشک تجویز می‌شود. این افراد تحت نظارت پزشک باید متادون را به طور منظم دریافت نمایند، تا از بروز علائم ترک جلوگیری شود.

مدت زمان ترک متادون

همان طور که ذکر شد ترک ناگهانی خطرناک است و با توجه به مطالعات انجام شده در بازه زمانی طولانی مدت نتیجه بهتری می‌توان گرفت. طول درمان بسته به دوز مصرفی و شرایط فیزیکی فرد به صورت نسبی توسط پزشک تعیین می‌شود. افراد با سابقه مصرف دوز بالا و طولانی مدت بین 1 تا 2 سال و برخی دیگر حتی در 1تا 2 ماه هم نتیجه دلخواه را در ترک متادون به دست آورند.طبق تحقیقات انجام شده بیش از 75 درصد افرادی که از روش اصولی برای ترک  استفاده نکرده‌اند، طی 1 سال بعد از قطع متادون به مصرف مواد باز می‌گردند.

 

مراحل ترک متادون

ترک متادون مانند ترک مواد مخدر دیگر دارای مراحلی است که شامل موارد زیر است:

1- تصمیم‌گیری و ایجاد انگیزه در خود برای ترک

2- تعیین چگونگی روش ترک با استفاده از مشورت پزشک و روانشناس متخصص در زمینه ترک

3- آشنایی با مشکلات و چالش‌های ترک

4- دریافت یک برنامه درمانی مناسب برای کاهش تدریجی دارو

5- استفاده از خدمات روان درمانی برای افزایش احتمال موفقیت

6- شرکت در برنامه‌های پیشگیری از بازگشت

نقش خانواده در ترک اعتیاد

از آنجایی که فرد معتاد به متادون، اعتیاد خود را قبول نمی‌کند، برای شروع نقش خانواده در ترک اعتیاد بسیار حیاتی است.اعضای خانواده باید از یک درمانگر متخصص در این زمینه مشاوره بگیرند و با استفاده از راهکارها و راهنمایی‌هایی که دریافت می‌کنند فرد را نزد پزشک و درمانگر ببرند و هیچ دارویی بدون نظر پزشک برای فرد تجویز نکنند.ترک متادون خانواده‌ها باید رویکردی جدی در مقابل فرد ترک کرده داشته باشند. یکی از اولویت‌های ترک، آموزش خانواده‌ها برای یادگیری شرایط و رفتارهای جدید است چرا که بیمار معتاد بعد از ترک دچار علائم و نشانه‌هایی به دلیل ترک متادون می‌شود که اعضای خانواده باید نحوه برخورد صحیح با آن‌ها را بدانند.

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر که به مواد افیونی نیز معروف هستند، از جمله شایع‌ترین مواد مصرفی در کشور ما به شمار می‌روند.این مواد یا مستقیماً از گیاه خشخاش به دست می‌آیند، یا در آزمایشگاه و از طریق افزودن برخی مواد شیمیایی تولید می‌شوند. ماده اصلی اعتیادآور در مواد مخدر مورفین است.مورفین به‌صورت طبیعی در بدن انسان با نام اندروفین موجود است که نقش کاهش درد در بدن را به عهده دارد.زمانی که فردی اعتیاد به مواد مخدر دارد؛ بدن فرد اندورفین کمتری تولید می‌کند و بدن فرد به مورفین خارجی وابسته می‌شود.ترک متادون

انواع مواد مخدر:

سستي زا (تریاک، مورفین، هروئین و کدئین ).
توهم زا (مسکالین، سیلوسیبین، ایبوگائین، PCP، LSD، کتامین، دکسترومتورفان).ترک متادون
توان افزا (كوكا، كوكایین ، كراک ، خات یا قات ، كراتم ، ناس ، آمفتامین) می باشد.

(کمپ سلامت راهیان بهشت با تیمی مجرب وحرفه ای اماده به خدمت رسانی به شما عزیزان)

ترک مواد مخدر ، بهترین کمپ در تهران وشرق تهران ،جلسات مشاوره خانواده مركز امبولانس برای بيماران اجباری و اعصاب روان ، ترک هروئین ، ترک شیشه ، ترک ماری جوانا ، بيماري اعتياد ، كمپ زير نظر پزشک متخصص ، کمپ ترک اعتیاد اجباری ،کمپ ترک اعتیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *